Drazí sportovní přátelé, kamarádi, příznivci motokrosu a Českého amatérského motosportu.

Nová sezóna 2024 je již za dveřmi, respektive začíná za pár týdnů a osobně si myslím, že se máme na co těšit.

Co nového nás čeká v sezóně 2024. Z těch méně příjemných věcí se jedná o zvýšení ceny licencí a zvýšení ceny startovného. Nejedná se o nějaké závratné či nesmyslné částky, ale nedá se nic dělat. Náklady se stále zvyšují a proto musíme stále počítat, aby se vždy pokryly náklady na každý jednotlivý závod a na každé středisko.

Tím ale naštěstí všechny špatné zprávy končí, takže co se naopak povedlo. Za číslo jedna mohu označit úrazové pojištění jezdců pro motokros. Co se pod tím skrývá, je to standardní úrazové pojištění jezdců za částku 4300,- Kč ročně za kompletní úrazovou pojistku. To znamená, že se vztahuje na všechny závody, ne jen ČAMu. Je to dnes naprosto nevídaná věc kdy pojišťovna pojistí motokrosového jezdce (pro pojišťovny je motokros zařazený v kategorii extrémní sport a nebezpečí), které pro vysoké riziko nechtějí pojistit a přesto se nám to podařilo a tudíž prosím o přečtení a prostudování tohoto produktu. Nejsem a nikdy nebudu pojišťovací agent, ale ČAMu se povedlo po ročním jednání domluvit tento výborný produkt, který má dle mého mínění hlavu a patu.

Dalším obrovským úspěchem je vznik dvou nových subjektů (středisek) na Jižní Moravě a to jsou MX tratě CZ a MX Morava. Jsou to sice nové subjekty (střediska), ale s pořádáním závodů již mají své zkušenosti a hlavně se jedná o mladou krev, které musíme držet palce ať to v současné době ustojí. Za sebe mohu říci, že jim věřím a doufám, že se jim podaří časem překonat i věhlasný Meteorit Cup zastoupený naším dlouholetým výborným kamarádem Pavlem Malým, který nás loni v květnu náhle opustil.

Pokračování dobrých zpráv stále není u konce, protože IMBA jejíž členem je ČAM již přes 30 let má pro letošní rok novinku a velké želízko v ohni. Jmenuje se MX Masters of Nations a jedná se o dvoudenní závody v německém Kleinhau, které mají být opravdovým svátkem evropského motokrosu ve všech třídách a kubaturách za jediný víkend. Jedná se o třídy 50, 65, 85, 125 junior, MX2, MX1, veterán, ženy a side. Prostě opravdový svátek na jehož konci bude vyhlášení evropských mistrů v motokrosu. Proto jsem se rozhodl pověřit jednotlivá střediska v ČAMu a VVL cup o pořádání minimálně jednoho kvalifikačního závodu v každé kubatuře, který bude součástí kvalifikačních závodů pro každý region s možností reprezentovat se na tomto svátku motokrosu konaném 28.9 a 29.9. 2024. Prvních pět jezdců v každé třídě bude mít tu možnost a zde musím zdůraznit možnost, nikoliv povinnost se zúčastnit závodů MX Masters of Nations. Bližší informace a podmínky Vám rádi na ČAMu poskytneme.

A teď z jiného soudku, který už tak veselý není. Motokros jako sport nám stále více padá do hlubin zapomnění a je opravdu nejvyšší čas toto změnit. Jednotlivec máloco změní, ale všichni společně jsme schopni udělat něco proto aby motokros se nezařadil mezi sporty které stojí na pokraji všeobecného zájmu. Je to můj celoživotní sport a o to více mě to drásá. Můj osobní několikanásobný apel na sjednocení našeho sportu pro střediska a subjekty, které nejsou v ČAMu nepadá na úrodnou půdu a ani základní argumenty, že v okamžiku sjednocení všech středisek pod ČAM by byla možnost čerpání dotací či ostatních podpor zůstávají nevyslyšeny. Samozřejmě se to netýká lidí a organizací v ČAMu, ale těch kteří stojí ve vzduchoprázdnu.

Nicméně jsem duší optimista, který nejen věří ale udělá naprosto vše, aby tomu tak nebylo. Rád bych, aby se náš sport dostal zpět na sportovní výsluní, kam dle mého názoru patří. K tomu pomáhá i každý z vás například s žádostí o licenci, účastí na závodech, soustředěních či trénincích. Jako již starší jezdec, dále kvalifikovaný trenér i činovník dobře vím co motokros obnáší. Kolik dřiny, utrpení, bolesti musí člověk snést za chvilku radosti a slávy, ale to dělá náš sport o to výjimečnější, jeho účastníky o to silnější.

Možná se to dnes nenosí, není to moderní, je to moc špinavý a upachtěný sport, ale vzal to čert. Za motokros stojí bojovat já osobně za něj bojuji a bojovat budu.

Přeji Vám všem do nové sezony 2024 jen to nejlepší.

Jan Šefl
Předseda ČAM