Vážení sportovní přátelé a kamarádi,
úvodem bych Vám všem rád ze srdce popřál vše nejlepší do Nového roku 2023, hodně štěstí, zdraví a mnoho sportovních úspěchů. Též chci popřát našemu sportu hodně štěstí a úspěchů a udělám vše, abych změnil jeho momentální nekontrolovaný pád. Motokros i enduro v posledních letech zažívají u nás opravdovou krizi a myslím si, že je opravdu zapotřebí každého z nás aby se situace změnila k lepšímu, jinak tento nejrozšířenější masový motoristický sport skončí v propadlišti dějin.
Příčiny tohoto stavu známe všichni. Dělí si o ně částečně dva roky Covidu 19, válka na Ukrajině, enormní růst cen od benzínu až po motocykly, ale hlavně nešťastné a nekompetentní vedení naší největší motocyklové federace. Ten klub, který má svěřenou autoritu od FIM a současně je to ten klub, který nemá už několik let absolutně žádnou koncepci ani vizi sportu do budoucna a zaklíná se pouze penězi kterých má i přes dotace stále málo. Následkem toho vrací tento sport o mnoho let zpátky a z regulérního sportu se stává spíše zábava. Jasným příkladem je přibývající množství závodů bez jakýchkoliv licencí, opravdových pravidel a zabezpečení a obrovská neochota ze strany jezdců si o závodní licenci požádat. Nejsmutnější je na tom všem ta věc, že mnohokrát ani samotní jezdci neví, že licence je vlastně i chrání. Uvedu jeden z příkladů: jezdec účastnící se na bezlicenčních závodech podepisuje papír ve kterém se píše, že závodí na vlastní nebezpečí což je jasné ale málokdo ví, že také závodí na vlastní odpovědnost a to znamená, že v případě zranění třetí osoby (divák, pořadatel atd) dále i poškození majetku třetí osoby jde vše za ním jako za viníkem. Standardní závody, které pořádá ČAM (Český amatérský motosport), Autoklub Č.R. jsou normálně pojištěné pro tyto případy a při splnění základních požadavků jako je dodržení řádů a pravidel tento problém pro jezdce nenastává. Dle mého názoru je motokros i enduro velice náročný a nebezpečný sport nato aby se dal provozovat jako zábava, nahodile a bez pravidel. Řeči o tom, jak musím čekat u lékaře na lékařskou prohlídku kvůli licenci a kolik to stojí času a peněz považuji za přinejmenším hloupé a neopodstatněné, protože každý by měl znát ve vlastním zájmu svůj zdravotní stav.
Další hloupý názor je, že přeci nebudu vyhazovat peníze a dávat je nějakým papalášům a bafuňářům. Takže jak to funguje v ČAMu. Peníze z licencí se rozdělují následovně, 50% částky zůstává ve středisku kde závodník žádá o licenci, důvodem je pokrytí ztrátových závodů, věcné ceny, speciální akce a podpory, vyhlášení při konci sezóny atd. Druhých 50% je použito na poplatky na evropskou motocyklovou asociací IMBA pod kterou ČAM patří, dále přímou podporu jezdcům účastnících se Mistrovství Evropy IMBA a náklady spojené s tiskem licencí, takže opravdu to nejsou vyhozené peníze ale ba právě naopak. ČAM není příjemcem dotací jako jiné federace a nemůže tudíž dávat do sportu více peněz než ty které dostane z licencí ale přesto je schopen prostřednictvím svých středisek dělat kvalitní a pěkné závody. Proto bych tady chtěl poděkovat všem kteří závody pořádají jmenovitě Pavlu Malému Meteorit Cup, Víťovi Chalupovi Chalupa Cup, Petrovi Bártlovi Bati Cup, Pavlovi Pěničkovi Motocross Cup a dalším desítkám lidí i firem například Ride Hard (O Neal) kteří pomáhají tvořit motokros a jsou jeho nedílnou součástí. Současně chci poděkovat všem jezdcům, mechanikům, rodičům zkrátka všem příznivcům a fandům tohoto krásného sportu zůstaňte s námi. A vy kteří u nás ještě nejste přijďte a staňte se součástí ČAMu zkrátka úžasné party lidí, která dělá zase něco pro lidi a pro sport a pomozte nám dostat motokros i enduro zpět na sportovní výsluní kam neochvějně patří.

S pozdravem Jan Šefl předseda ČAM